مراقبت های بارداری

از دوران بارداری ، می توان به عنوان بحرانی ترین و حساس ترین دوران زندگی هر خانمی اشاره نمود. مهم ترین نکته ای که تمامی خانم های باردار ؛ جهت حفظ سلامت خود و جنین شان ، داشتن زایمانی مطمئن و تولد نوزادی سالم ؛ حتما باید در نظر داشته باشند ؛ رعایت مراقبت های بارداری می باشد. بدین منظور توصیه می شود ، بانوان باردار طی دوران حاملگی خود ( از ابتدای شروع حاملگی تا زمان تولد جنین ) ؛ به صورت منظم به پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه نموده و تحت نظر ایشان ، چکاپ های ویژه این دوران را به انجام برسانند.

مراقبت های بارداری

اهمیت انتخاب متخصص زنان و زایمان در مراقبت های بارداری

لازم به ذکر است جراح و متخصص زنان ؛ در راستای حفظ سلامت مادر و جنین ، دارای نقشی موثر و کارآمد می باشد. به نحوی که قاعدتا یک خانم باردار ، در صورت انتخاب بهترین متخصص زنان و زایمان ؛ می تواند دوران حاملگی خود را در سلامت کامل سپری نموده و زایمانی ایمن و سلامت داشته باشد. با توجه به مطالب فوق ، می توان گفت مراقبت های بارداری از اهمیت بخصوصی برخوردار است ؛ به طوری که رعایت آن ، سبب حفظ سلامت مادر و جنین خواهد شد. از این رو بر آنیم تا در مقاله پیش رو ، اطلاعاتی اجمالی پیرامون این مقوله مهم در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

اهمیت مراقبت های بارداری

پزشک متخصص زنان و زایمان ، صلاحیت کنترل و مراقبت از زنان باردار را پیش از حاملگی و در ایام حاملگی به عهده دارد. به طور کلی متخصص زنان و زایمان ، موظف است مراجعین خود را در طول دوران حاملگی؛ از طریق بررسی ها ، معاینات و آزمایشات مربوطه ، به طور دقیق تحت نظر داشته و همچنین رشد و تغییرات جنین را مورد بررسی قرار دهد.

مراقبت های بارداری

توجه داشته باشید که ارزیابی دقیق مادر باردار و جنین و نیز بررسی آزمایشات انجام شده ، می تواند متخصص زنان را در راستای شناسایی و پیشگیری از بروز هر گونه اختلال و ناهنجاری احتمالی که ممکن است مادر یا جنین را در معرض مخاطره قرار دهد ؛ یاری کند. دکتر فرزانه حسینی اصل جراح و متخصص زنان اهواز ، از برترین و حاذق ترین پزشکان متخصص زنان و زایمان استان اهواز می باشند.

تغذیه در مراقبت های بارداری

یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکته در مراقبت های بارداری داشتن تغذیه درست و مناسب می باشد به گونه ای که تمامی مواد غذایی را به میزان لازم ، متنوع و مقوی داشته باشد. در این دوره باید مراقب برخی از غذاها باشید. این مواد غذایی شامل موارد ذیل می باشد:

  • میوه ها و سبزیجات:

بهتر است قبل از خوردن یا استفاده ، آن ها را به خوبی بشوید و ضد عفونی کنید. تخته ای که برای برش دادن آن ها استفاده می کنید را همیشه تمیز نگه دارید. شما می توانید در طول روز 3 تا 5 واحد میوه مصرف نمایید.

  • لبنیات :

از آن جایی که در این دوران میزان کلسیم بدن کاهش پیدا می کند ، مادران عزیز باید کلسیم مورد نیاز بدن خود و جنین را با خوردن مواد غذایی مانند شیر ، کره ، ماست ، دوغ و غیره تامین کنند. توصیه می شود حداقل 4 واحد لبنیات در طول روز مصرف شود. البته لازم به ذکر است که لبنیات پاستوریزه باشند تا خظری شما را تهدید نکند.

مراقبت های بارداری

  • گوشت ، ماهی و تخم مرغ :

در دوره مراقبت های بارداری باید به این مواد غذایی دقت بسیار زیادی داشته باشید ، اگر این مواد غذایی به درستی و به طور کامل پخته نشوند می توانند سلامت شما و جنینتان را تهدید کند. ماهی هایی که دارای مقدار بسیار زیادی جیوه هستند همچون اره ماهی ، شاه ماهی ، تاج ماهی و غیره را به هیچ عنوان نخورید. لازم به ذکر است که در طول هفته نباید بیش از دو وعده غذایی ماهی مصرف کنید.

  • عدم مصرف شیرینی جات:

هر خانمی در زمان حاملگی خود ممکن است دچار دیابت شود که به آن دیابت بارداری نیز گفته می شود و پس از زایمان برطرف می شود. اما برای اینکه این عارضه ، مشکلی برای شما و جنینتان به وجود نیاورد بهتر است از مصرف برخی مواد غذایی مانند شکر ، شیرینی های آماده و غیره خودداری کنید. در این زمان می توانند از شیرین کننده های مصنوعی مانند اسپارتایم و ساکرالوز به میزان مناسب استفاده کنید.

خانم های محترم اهوازی می توانند این دوره زیبا و پر نشاط خود را با اطمینان خاطر ، تحت نظر دکتر حسینی اصل ، سپری نمایند و نوزاد خود را در نهایت سلامت به دنیا آورند.

نظرات بسته شده است.

تماس با دکتر