هیسترکتومی

هیسترکتومی ، جراحی برداشتن رحم می باشد که طی آن غالبا کل حجم رحم برداشته می شود. افرادی که این پروسه درمانی را انجام داده اند ؛ پس از انجام آن ، دیگر سیکل های ماهیانه را تجربه نکرده و توانایی باوری نخواهند داشت. همانطور که می دانید رحم زن اندامی است که در آن جنین رشد می نماید ، هنگامی که این اندام به دلایل مختلف درگیر بیماری های سخت می شود دیگر نگهداری آن در بدن به صلاح نبوده ؛ لذا جراح و متخصص زنان تخلیه آن را تجویز می کند. از آنجایی که رحم یکی از مهم ترین اجزای داخلی بدن در زنان می باشد ، زنان زمانی که با چنین تجویزی رو به رو می شوند کمی می ترسند. از همین رو دکتر فرزانه حسینی اصل بهترین و متبحر ترین جراح زنان و زایمان در اهواز مقاله ای را اماده نموده اند که خواندن آن باعث افزایش سطح آگاهی و همچنین کاهش ترس و استرس شما می شود. آشنایی با این عمل برای اکثر خانم ها ضروری می باشد.

 

هیسترکتومی

 

آیا در جراحی هیسترکتومی ، تخمدان ها نیز برداشته می شوند ؟

گاهی اوقات در پاره ای موارد ممکن است لوله های رحمی و تخمدان ها نیز در طول عمل برداشتن رحم برداشته شوند. برداشتن تخمدان ها در این عمل جراحی ، به علت انجام آن بستگی دارد. لازم به ذکر است که معمولا جهت کاهش احتمال ابتلا به سرطان ، تخمدان ها نیز در طول این نوع عمل جراحی  برداشته می شوند.

دلايل انجام عمل برداشتن رحم

عمل جراحی هیسترکتومی می تواند طی شرایط زیر انجام بگیرد:

 • هنگامی که زن دچار یکی از سرطان های مرتبط با تخمدان ، رحم یا دهانه رحم شود.
 • فرد در ناحیه لگن به درد مزمن مبتلا گردد.
 • به هنگام بروز پروپلاس شدید رحم ( افتادگی رحم ).
 • زمانیکه واژن خونریزی های شدید و غیرقابل مهار داشته باشد.
 • در موارد شدید فیبروم های رحمی که درمان های دیگر کارساز نیست.
 • درصورت بروز عفونت های مکرر رحم و مقاوم بودن آن نسبت به درمان.
 • اگر زن به بیماری اندومتریوز ( رشد بافت رحم در خارج آن ) یا اندومیوز ( رشد بیش از حد دیواره رحم و ضخیم شدن آن ) دچار شود.

انواع عمل هیسترکتومی

جراحی برداشتن رحم طی سه روش مختلف انجام می پذیرد:

 1. روش توتال یا کامل : رایج ترین نوع جراحی هيسترکتومي بوده که طی آن رحم به همراه دهانه آن خارج می گردد.
 2. تکنیک ساب توتال : در این نوع جراحی دهانه رحم در بدن باقی می ماند.
 3. تکنیک رادیکال : طی هیسترکتومی رادیکال که به هيسترکتومي گسترده نیز معروف است رحم به طور کامل شامل دهانه رحم ، بافت اطراف دهانه و قسمت فوقانی واژن نیز خارج می گردد.

در هر یک از عمل های فوق ممکن است بنا به نیاز ، لوله های فالوپ یا تخمدان ها نیز تخلیه شوند.

 

هیسترکتومی

 

روش های عمل جداسازی و برداشتن رحم به طور کامل

برای انجام عمل هیسترکتومی ؛ روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به سابقه پزشکی بیمار و علت نیاز به انجام این جراحی ، یکی از این روش ها انتخاب می شود.

 1. روش شکمی : در این روش ، برای انجام جراحی باید یک برش در ناحیه تحتانی شکم بیمار ایجاد گردد.
 2. روش واژینال : در روش واژینال ؛ پزشک متخصص به منظور برداشتن رحم ، اقدام به ایجاد برشی ظریف در واژن بیمار می نماید.
 3. روش لاپاراسکوپی : در این روش از جراحی هیسترکتومی ، پزشک با ایجاد برش هایی ظریف در شکم یا واژن بیمار مبادرت به برداشتن رحم می نماید. لاپاراسکوپ ؛ ابزاری است که مشابه لوله ای باریک می باشد ، دوربینی در انتهای آن وجود دارد که امکان دیدن ارگان های داخلی لگن را برای جراح فراهم می آورد.

سوالات متداول و پاسخ دکتر حسینی اصل به آن ها

 • دوره نقاهت بعد از عمل چگونه است؟

دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل هیسترکتومی بلند مدت بوده و در اکثر مواقع نیاز به یکی دو روز بستری شدن پس از عمل نیز می باشد.

 • یائستگی بعد از انجام عمل جراحی برداشتن رحم به چه شکل است؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در زمینه این نوع جراحی از متخصصان زنان و زایمان پرسیده می شود این است که آیا پس از انجام جراحی هیستروکتومی تمامی زنان به یائستگی دچار می شوند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگویک که خیر با وجو این که بعد از انجام این پروسه شما دیگر دچار قائدگی نمی شوید اما یائستگی در زنانی که در حین انجام عمل جراحی ، تنها تخمدان های آن ها برداشته می شود رخ می دهد.

 • زندگی بعد از عمل هیسترکتومی چگونه است؟

جراحی رحم قادر است زندگی افراد را از برخی جوانب تحت تاثیر قرار دهد و برای همیشه آن را تغییر دهد به عنوان مثال زنانی که این پروسه را انجام می دهند پس از درمان دیگر سیکل قاعدگی را تجربه نمی کنند و پس از آن قادر به باردار شدند نخواهند بود. در صورتی که عمل برداشتن رحم جزئی باشد ، دهانه رحم بیمار در جای خود باقی می ماند. از همین رو همچنان در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار خواهد گرفت و باید به صورت منظم غربالگری های سرطان دهانه رحم با استفاده از آزمایش تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

در برخی از مواقع نیز ممکن است افراد پیش از عمل هیسترکتومی در اهواز رابطه جنسی خوبی داشته باشند و بعد از عمل لذت جنسی بیشتری را در زمان برقرار رابطه تجربه کنند. علاوه بر آن نیز تسکین درد ها و علائم کیفیت زندگی افراد نیز بالا تر می رود که این باعث می شود بیمار از کیفیت زندگی خود بعد از عمل جراحی برداشتن رحم در اهواز اعلائم رضایت کند.

البته در این میان افرادی نیز هستند که به دلیل برداشتن رحم و اینکه پس از انجام این پروسه نمی توانند باردار شوند دچار افسردگی می شوند. در صورتی که غم و ناراحتی بعد از این فرایند باعث ایجاد تداخل در زندگی روزه مره تان شد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه عمل هیسترکتومی در اهواز

هزینه این نوع عمل جراحی با توجه به چگونگی عمل و میزان وسعت و پیچیدگی آن متفاوت بوده و به منظور کسب آگاهی از قیمت آن باید نزد متخصص زنان و زایمان رفته و پس از ویزیت نسبت به هزینه آن مطلع گردید.

نظرات بسته شده است.

تماس با دکتر