هیسترکتومی در اهواز

هیسترکتومی ، جراحی برداشتن رحم می باشد که طی آن غالبا کل حجم رحم برداشته می شود. افرادی که این پروسه درمانی را انجام داده اند ؛ پس از انجام آن ، دیگر سیکل های ماهیانه را تجربه نکرده و توانایی باوری نخواهند داشت. همانطور که می دانید رحم زن اندامی است که در آن جنین رشد می نماید ، هنگامی که این اندام به دلایل مختلف درگیر بیماری های سخت می شود دیگر نگهداری آن در بدن به صلاح نبوده ؛ لذا جراح و متخصص زنان تخلیه آن را تجویز می کند. از آنجایی که رحم یکی از مهم ترین اجزای داخلی بدن در زنان می باشد ، زنان زمانی که با چنین تجویزی رو به رو می شوند کمی می ترسند. از همین رو دکتر فرزانه حسینی اصل بهترین و متبحر ترین جراح زنان و زایمان در اهواز مقاله ای را اماده نموده اند که خواندن آن باعث افزایش سطح آگاهی و همچنین کاهش ترس و استرس شما می شود. آشنایی با این عمل برای اکثر خانم ها ضروری می باشد.

 

هیسترکتومی

 

آیا در جراحی هیسترکتومی ، تخمدان ها نیز برداشته می شوند ؟

گاهی اوقات در پاره ای موارد ممکن است لوله های رحمی و تخمدان ها نیز در طول عمل برداشتن رحم برداشته شوند. برداشتن تخمدان ها در این عمل جراحی ، به علت انجام آن بستگی دارد. لازم به ذکر است که معمولا جهت کاهش احتمال ابتلا به سرطان ، تخمدان ها نیز در طول این نوع عمل جراحی  برداشته می شوند.

دلايل انجام عمل برداشتن رحم

عمل جراحی هیسترکتومی می تواند طی شرایط زیر انجام بگیرد:

 • هنگامی که زن دچار یکی از سرطان های مرتبط با تخمدان ، رحم یا دهانه رحم شود.
 • فرد در ناحیه لگن به درد مزمن مبتلا گردد.
 • به هنگام بروز پروپلاس شدید رحم ( افتادگی رحم ).
 • زمانیکه واژن خونریزی های شدید و غیرقابل مهار داشته باشد.
 • در موارد شدید فیبروم های رحمی که درمان های دیگر کارساز نیست.
 • درصورت بروز عفونت های مکرر رحم و مقاوم بودن آن نسبت به درمان.
 • اگر زن به بیماری اندومتریوز ( رشد بافت رحم در خارج آن ) یا اندومیوز ( رشد بیش از حد دیواره رحم و ضخیم شدن آن ) دچار شود.

 

هیسترکتومی

 

انواع عمل هیسترکتومی

جراحی برداشتن رحم طی سه روش مختلف انجام می پذیرد:

 1. روش توتال یا کامل : رایج ترین نوع جراحی هيسترکتومي بوده که طی آن رحم به همراه دهانه آن خارج می گردد.
 2. تکنیک ساب توتال : در این نوع جراحی دهانه رحم در بدن باقی می ماند.
 3. تکنیک رادیکال : طی هیسترکتومی رادیکال که به هيسترکتومي گسترده نیز معروف است رحم به طور کامل شامل دهانه رحم ، بافت اطراف دهانه و قسمت فوقانی واژن نیز خارج می گردد.

در هر یک از عمل های فوق ممکن است بنا به نیاز ، لوله های فالوپ یا تخمدان ها نیز تخلیه شوند.

 

هیسترکتومی - دکتر حسینی اصل

 

روش های عمل جداسازی و برداشتن رحم به طور کامل

برای انجام عمل هیسترکتومی ؛ روش های مختلفی وجود دارد که با توجه به سابقه پزشکی بیمار و علت نیاز به انجام این جراحی ، یکی از این روش ها انتخاب می شود.

 1. روش شکمی : در این روش ، برای انجام جراحی باید یک برش در ناحیه تحتانی شکم بیمار ایجاد گردد.
 2. روش واژینال : در روش واژینال ؛ پزشک متخصص به منظور برداشتن رحم ، اقدام به ایجاد برشی ظریف در واژن بیمار می نماید.
 3. روش لاپاراسکوپی : در این روش از جراحی هیسترکتومی ، پزشک با ایجاد برش هایی ظریف در شکم یا واژن بیمار مبادرت به برداشتن رحم می نماید. لاپاراسکوپ ؛ ابزاری است که مشابه لوله ای باریک می باشد ، دوربینی در انتهای آن وجود دارد که امکان دیدن ارگان های داخلی لگن را برای جراح فراهم می آورد.

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

بنیه بدنی و نوع بیماری که فرد به آن مبتلا شده است از جمله مواردی است که می تواند در سخت یا آسان سپری شدن دوره ریکاوری فرد نقش داشته باشد. بنابراین نمی توان گفت چقدر زمان می برد تا فرد پس از برداشتن رحم خود، مجددا سلامتی خود را بازیابد اما مولفه هایی وجود دارند که می تواند در سرعت بخشیدن به این روند تاثیر بسیار زیادی بگذارد. این عوامل عبارتند از:

 1. در هفته اول استراحت کنید و فعالیت خود را تنها به کارهای شخصی محدود نمایید.
 2. برای از میان بردن درد پس از بین رفتن اثرات بیهوشی، از داروهای تسکین دهنده طبق دستور پزشک استفاده نمایید. توجه داشته باشید که برخی داروها ویژگی رقیق کنندگی خون دارند بنابراین مصرف آنها باید متوقف شود.
 3. در رژیم غذایی خود تغییر بوجود آورده و نوع تغذیه خود را سالم کنید. مصرف مواد غذایی آماده طبخ، شور، پر چرب و غیره در این بازه زمانی را محدود کنید. برای جایگزین؛ سبزیجات تازه و میوه ها را در وعده غذایی خود بگنجانید. با این اقدام از مشکلات گوارشی و یبوست نیز جلوگیری می شود.
 4. از بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری نمایید و اگر کودک دارید از اطرافیان بخواهید به شما در چند روز ابتدایی کمک نمایند.
 5. صرف نظر از اینکه چه روشی برای هیسترکتومی در اهواز برای شما اتخاذ شده است، از شنا کردن و قرار گرفتن در وان در دو ماه اول بپرهیزید.
 6. در صورتی که با ترشحات واژینال غیر طبیعی ( بد بو و چرکی ) مواجه شدید، حتما پزشک را در جریان بگذارید چرا که نشانه ای  از عفونت می باشند.
 7. در دو ماه نخست، از برقراری رابطه جنسی خودداری کرده و برای شروع مقاربت حتما از جراح خود کسب تکلیف نمایید.
 8. در صورت بروز درد شدید و ادامه دار، قرمز شدن زخم ها ، عدم طبیعی بودن روند بهبودی پزشک را مطلع کنید.

اثرات جانبی جراحی هیسترکتومی چیست؟

تمامی عمل هایی که به منظور درمان بر روی ما انجام می شود می تواند با عوارضی هر چند جزئی همراه شود و به همین دلیل اگر شما به دلایل مختلف نیازمند برداشت رحم خود شده اید، احتمالا به خطراتی که حین جراحی و پس از آن رخ می دهند نیز فکر کرده اید. با این حال به دلیل اینکه این عمل با برش همراه است، احتمال بروز عفونت در ناحیه برش خورده و خونریزی از آن وجود دارد. این دو عارضه را می توان با کمک دارو و مراقبت پس از عمل کاملا کنترل و متوقف نمود. اگر جراح زنان خوب اهواز را برای انجام این عمل حساس انتخاب کرده باشید حتما از عوارضی نظیر آسیب به اندام های مجاو نیز دور می شوید. با این وجود برخی اثرات منفی به دلایل شرایط جسمی در افراد با وضعیت سلامت متفاوت ممکن است رخ دهند. در ادامه به آن ها اشاره می نماییم:

 • واکنش به بیهوشی

برخی افراد به نوع بیهوشی عمل حسیاست داشته و پس از عمل ممکن است به تهوع و اسفراغ و مشکلات گوارشی دچار شوند.

 • لخته شدن خون در ریه

در کیس های نادر دیده شده است که به دنبال عمل هیسترکتومی در اهواز آمبولی ریه رخ داده است.

 • برداشتن تخمدان

طبیعی است که اگر نیاز به برداشتن تخمدان ها در هیسترکتومی نیز وجود داشته باشد، در پی برداشته شدن تخمدان ها و رحم، دیگر بارداری رخ ندهد. و در غیر این صورت احتمال نارسایی تخمدان وجود دارد.

 • فیستول

اگر میان رکتوم و واژن سوراخی ایجاد شود، فیستول مقعد بوده و همین مساله ریسک بروز عفونت در ناحیه را بالا می برد.

 • آسیب به اندام های مجاور

روده ها و سایر اندام هایی که در مجاورت رحم قرار دارند ممکن است پس از هیسترکتومی در اهواز درجاتی از آسیب را تجربه نمایند.

 • بهبودی طولانی

اگر وضعیت جسمانی زن به دلایل بیماری حاد باشد، ممکن است زخم های ناشی از برش ها دیرتر بهبود یابند و این دسته از بانوان الزامیست مراقبت های گفته شده توسط دکتر زنان را بیشتر جدی گرفته و در رعایت آنها کوتاهی نکنند.

سوالات متداول و پاسخ دکتر حسینی اصل به آن ها

 • دوره نقاهت بعد از عمل چگونه است؟

دوران نقاهت و بهبودی پس از عمل هیسترکتومی بلند مدت بوده و در اکثر مواقع نیاز به یکی دو روز بستری شدن پس از عمل نیز می باشد.

 • یائسگی بعد از انجام عمل جراحی برداشتن رحم به چه شکل است؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که در زمینه این نوع جراحی از متخصصان زنان و زایمان پرسیده می شود این است که آیا پس از انجام جراحی هیستروکتومی تمامی زنان به یائستگی دچار می شوند یا خیر؟ در پاسخ به این سوال باید بگویک که خیر با وجو این که بعد از انجام این پروسه شما دیگر دچار قائدگی نمی شوید اما یائستگی در زنانی که در حین انجام عمل جراحی ، تنها تخمدان های آن ها برداشته می شود رخ می دهد.

 • زندگی بعد از عمل هیسترکتومی چگونه است؟

جراحی رحم قادر است زندگی افراد را از برخی جوانب تحت تاثیر قرار دهد و برای همیشه آن را تغییر دهد به عنوان مثال زنانی که این پروسه را انجام می دهند پس از درمان دیگر سیکل قاعدگی را تجربه نمی کنند و پس از آن قادر به باردار شدند نخواهند بود. در صورتی که عمل برداشتن رحم جزئی باشد ، دهانه رحم بیمار در جای خود باقی می ماند. از همین رو همچنان در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم قرار خواهد گرفت و باید به صورت منظم غربالگری های سرطان دهانه رحم با استفاده از آزمایش تست پاپ اسمیر را انجام دهند.

در برخی از مواقع نیز ممکن است افراد پیش از عمل هیسترکتومی در اهواز رابطه جنسی خوبی داشته باشند و بعد از عمل لذت جنسی بیشتری را در زمان برقرار رابطه تجربه کنند. علاوه بر آن نیز تسکین درد ها و علائم کیفیت زندگی افراد نیز بالا تر می رود که این باعث می شود بیمار از کیفیت زندگی خود بعد از عمل جراحی برداشتن رحم در اهواز اعلائم رضایت کند.

البته در این میان افرادی نیز هستند که به دلیل برداشتن رحم و اینکه پس از انجام این پروسه نمی توانند باردار شوند دچار افسردگی می شوند. در صورتی که غم و ناراحتی بعد از این فرایند باعث ایجاد تداخل در زندگی روزه مره تان شد بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

هزینه عمل هیسترکتومی در اهواز

هزینه این نوع عمل جراحی با توجه به چگونگی عمل و میزان وسعت و پیچیدگی آن متفاوت بوده و به منظور کسب آگاهی از قیمت آن باید نزد متخصص زنان و زایمان رفته و پس از ویزیت نسبت به هزینه آن مطلع گردید.

نظرات بسته شده است.

تماس با دکتر