کولپوسکوپی

کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی ، روشی برای تشخیص سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم یا واژن است که می توانند سرطانی شوند. سلول های غیر طبیعی را ” بافت پیش سرطانی ” نیز می نامند.

کولپوسکوپی ، همچنین سایر موارد بهداشتی ؛ مانند زگیل های تناسلی یا رشد غیر سرطانی به نام پولیپ رحم را بررسی می کند.

کولپوسکوپی ، می تواند به دلیل مشاهده ویروس عفونت مقاربتی منتقله نیز انجام شود. این ویروس دلیل اصلی تغییرات غیر طبیعی سلول است و ممکن است منجر به سرطان شود.

ناهنجاری های خفیف همیشه نیاز به درمان ندارند. در صورت نیاز به درمان ؛ هدف ، از بین بردن سلول های غیرطبیعی دهانه رحم در عین حفظ هرچه بیشتر بافت طبیعی خواهد بود.

ناگفته نماند که می توان از کولپوسکوپی ، برای بررسی مواردی ؛ مانند خونریزی غیر قابل توضیح واژن ( برای مثال ، بعد از رابطه جنسی ) یا التهاب دهانه رحم استفاده کرد.

کولپوسکوپی

در حین كولپوسكوپی چه اتفاقی می افتد ؟

جراح و متخصص زنان ، با استفاده از اسپکولوم که آن را داخل واژن قرار می دهد ، دیواره رحم را به آرامی باز می کند و سپس رحم را با محلول اسید استیک شستشو می دهد.

در صورت شناسایی بافت سلولی غیر طبیعی در کولپوسکوپی ، پزشک تست پاپ اسمیر انجام می دهد.

کولپوسکوپ ، وارد واژن نمی شود و در خارج از بدن باقی می ماند.

اگر دوربینی به کولپوسکوپ متصل باشد ، پزشک تصاویر گردن رحم را در مونیتور مشاهده می کند.

ممکن است از بافت برای بررسی دقیق تر ، نمونه برداری برداشته شود ؛ نمونه گرفته شده از بافت ، به آزمایشگاه ارسال می شود.

هدف از بیوپسی ( نمونه برداری ) ، تأیید صحت آزمایش غربالگری در شناسایی مشکل است.

اقدامات قبل از كولپوسكوپی

  • نباید از پمادهای موضعی واژن استفاده کنید.
  • کولپوسکوپی در هر زمان از چرخه قاعدگی قابل انجام است ، اما اگر در روز معاینه خونریزی شدید واژن دارید ؛ با پزشک خود تماس بگیرید و درمان را به زمان دیگری موکول کنید.
  • اگر برای جلوگیری از لخته شدن خون دارویی ؛ مانند آسپرین یا وارفارین مصرف می کنید ، به پزشک اطلاع دهید ؛ زیرا در صورت انجام بیوپسی ، این داروها می توانند خونریزی را افزایش دهند.

لازم به ذکر است که کولپوسکوپی در دوران بارداری ، بی خطر است ؛ اگرچه پزشکان نمونه برداری را در دوران بارداری انجام نمی دهند.

پاسخ

دو × چهار =

تماس با دکتر