درمان کیست تخمدان در اهواز | دکتر حسینی اصل

کیست تخمدان ، در حقیقت کیسه ای است که حاوی مایعات بوده و در داخل خود تخمدان یا بر روی سطح آن پدید می آید. به طور کلی همه خانم ها در دو سمت رحم خود دارای دو تخمدان هستند که در هر یک از آن ها تخمک ها رشد و نمود می یابند . دکتر فزرانه حسینی اصل یکی از بهترین جراحان و متخصصان زنان و زایمان برای درمان کیست تخمدان در اهواز است که می تواند در رفع این مشکل به شما کمک کند.

 

كيست تخمدان

 

فولیکول ها در واقع کیسه های کوچک موجود در داخل تخمدان هستند که جنس آن ها حالت مایع داشته و حاوی تخمک هستند . لازم به ذکر است که فولیکول های موجود در هر تخمدان ، در طی ادوار قاعدگی ( در طول سال هایی که یک زن قدرت باروری دارد ) ؛ پاره شده و در نتیجه تخمک های داخل آن از تخمدان آزاد می شوند . به فرآیند آزاد شدن تخمک از تخمدان ، تخمک گذاری اطلاق می شود.

حال آن که گاهی اوقات ، این فولیکول ها طی سیکل ماهیانه پاره نشده باشند ؛ در نتیجه تخمکی آزاد نمی کنند ؛ لذا مایعات بیشتری در داخل آن ها تجمع یافته و به کیست های فولیکولی تبدیل می شود . البته در برخی موارد فولیکول ها پاره شده و تخمک آزاد می کنند ؛ اما کیسه آن ها حل نشده و مجددا منعقد می گردد و با مایعات دیگری همچون خون پر می شود . درمان این نوع کیست تخمدان در اهواز که به کیست های جسم زرد ( کورپوس لوتئوم ) موسوم می باشند توسط دکتر حسینی اصل به راحتی امکان پذیر خواهد بود .

 

کیست تخمدان

 

تفاوت کیست تخمدان با فیبروم رحم چیست؟

از آن جایی که بیشتر بیماری های مربوط به رحم دارای نشانه های یکسان و شبیه به هم هستند ، ممکن است سردرگمی ایجاد شود ، به همین علت باید برای تشخیص کیست تخمدان در اهواز ، به یک جراح و متخصص زنان متبحر و با تجربه مراجعه شود . اصلی ترین تفاوت این دو در شکل و نوع آن ها است.

همانطور که در متن فوق اشاره شد و دکتر فرزانه حسینی اصل بهترین متخصص زنان و زایمان اهواز اظهار کردند که ، کیست تخمدان ، کیسه هایی پر از مایع هستند در حالی که فیبروم رحم تومور های سفت و فشرده می باشند که از بافت های همبند و سلول های عضلانی داخل رحم به وجود می آیند . تنها شباهت این دو با یک دیگر محل ایجاد درد می باشد که هر دوی آن ها باعث ایجاد درد در ناحیه لگن و زیر شکم می شوند ؛ اما برای بررسی دقیق تر تفاوت این نوع کیست و فیبروم باید اظهار کنیم که این دو بر اساس عواملی نظیر:

نوع بافت : تفاوت در نوع بافت این کیست و فیبروم ها منجر به آگاهی از خطر آن ها می شود ؛ زیرا کیست تخمدان کیسه ای از مایعات است که احتمال سرطانی شدن آن بیشتر از فیبروم های می باشد و این موضوع به این دلیل است که فیبروم های از بافت متراکم تری تشکیل شده اند .

محل رشد : یکی از تفاوت های اصلی این نوع کیست با فیبروم ، محل رشد آن ها می باشد که کیست تخمدان در دیواره خارجی تخمدان ها و فیبروم ها در دیواره داخلی ، خارجی ، و حتی داخل لایه عضلانی رخم می توانند ایجاد شوند .

علت بروز : یکی از موضوعات مورد بحث در زمینه علت ایجاد فیبروم ها این است که هنوز دلیل قطعی که منجر به ایجاد این عارضه می شود ، مشخص نیست و برخی از پزشکان ادعا می کنند که ممکن است مسائل ژنتیکی و یا نا متعادل بودن هورمون های بدن بانوان ، منجر به ایجاد فیبروم شده باشد . این موضوع در کیست تخمدان اندکی متفاوت است زیرا دلیل بروز آن ها تنها شامل ناهنجاری در عملکرد تخمدان ها و یا اختلالات دوران قاعدگی است .

ریسک فاکتور ها : علل ایجاد این عارضه های گفته شده در بدن بیمار، با یکدیگر تفاوت دارد به گونه ای که کیست تخمدان اغلب به دلیل بارداری ، اندومتریوز و غیره ایجاد شده ؛ اما فیبروم های به دلایلی شامل چاقی ، عوامل ژنتیکی و یا عدم توجه به رژیم غذایی ایجاد می شوند .

سن بروز : در پایان نیز باید بدانید که این دو عارضه در سن  سال نیز با یکدیگر تفاوت دارند ؛ زیرااین نوع کیست اغلب در دوران بارداری و به دلیل سیکل قاعدگی زنان ایجاد شده ؛ اما فیبروم ها در سنین 40 تا 50 سالگی خود را آشکار می سازند .

علت کیست تخمدان

شایع ترین عللی که می تواند باعث کیست تخمدان در اهواز شود عبارت اند از:

 • مشکلات هورمونی

در صورت داشتن مشکلات هورمونی یا مصرف دارو های خاص در زمان تخمک گذاری ممکن است کیست های عملکردی ایجاد شود . این کیست ها معمولا به مرور زمان و بدون درمان خاصی از بین می روند.

 • آندومتریوز

افرادی که به کیست تخمدان در اهواز مبتلا هستند ممکن است دچار نوعی کیست به نام آندومتریوما شوند . بافت آندومتریوز ممکن است به تخمدان اتصال پیدا کرده و شروع به رشد کردن کند. همچنین می تواند در طول برقراری رابطه جنسی یا قاعدگی درد ایجاد نماید.

 • بارداری

در اثر بارداری ممکن است کیست هایی برای حمایت از بارداری و کمک به تشکیل جفت به وجود بیاید . گاهی اوقات ممکن است تا چندین ماه بعد از زایمان نیز بر روی تخمدان باقی بماند که ممکن است نیاز باشد آن را با استفاده روش های متفاوت برداشت . با این حال می توان گفت این نوع کیست تخمدان خطرناک نیستند و به راحتی بر طرف می شوند.

 • عفونت شدید لگن

عفونت ها نیز با گسترش و ورود به لوله های فالوپ و تخمدان ها می توانند موجب ایجاد کیست شوند.

 

كيست تخمدان

 

انواع کیست در نگاهی مختصر

 • کیست های فانکشنال : لازم به ذکر است به طور کلی به کیست هایی که در هر یک از شرایط فوق الذکر به وجود می آیند ، کیست های فانکشنال گفته می شود که از متداول ترین انواع کیست تخمدان در اهواز محسوب می شوند . این کیست ها ، خود به دو نوع کیست های فولیکولی و کیست های لوتئال تقسیم بندی می شوند.
 • کیست های پاتولوژیک :

نوع دیگری از کیست های تخمدان به کیست های پاتولوژیک مصطلح می باشند که خود بر دو نوع کیست های درموئید و کیست های آدنوما می باشند.

   • کیست های درموئید : این کیست ها ، شایع ترین کیست های پاتولوژیک هستند که عمدتا خوش خیم بوده و در خانم هایی که کمتر از 30 سال سن دارند نمود می یابند و تنها را ه درمان آن ها انجام جراحی می باشد.
   • کیست های آدنوما : این کیست ها در فضای بیرون تخمدان رشد می کنند و به جداره بیرونی آن متصل هستند ؛ لذا از آن جا که در بیرون تخمدان نمود می یابند می توانند به رشد قابل توجهی رسیده و در موارد معدودی حالت سرطانی نیز بگیرند . این نوع کیست تخمدان در اهواز با جراحی برداشته می شوند و عموما در خانم های 40 سال به بالا شیوع بیشتری دارند.

 

كيست تخمدان

 

علائم خطرناک کیست تخمدان در اهواز

معمولا کیست های کوچک علائم خاصی ندارند ؛ اما به طور کلی می توانند علائمی همچون نفخ ، تورم ، فشار و درد در ناحیه تحتانی شکم را در پی داشته باشند . در برخی موارد ممکن است کیست ، موجب چرخیدن تخمدان شود که در این حالت بیمار با درد شدید ، تهوع و استفراغ مواجه خواهد شد . لازم به ذکر است درد ناشی از کيست تخمدان در اهواز می تواند ضعیف ، قوی یا مقطعی باشد ، البته توجه داشته باشید که در صورت ترکیدن آن ها ، بیمار با درد شدید و ناگهانی مواجه خواهد شد.

بهترین دکتر درمان کننده کیست تخمدان در اهواز می گویند ، از جمله علائم مهم آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • تکرر ادرار
 • درد در ناحیه لگنی
 • حساس شدن سینه ها
 • مسدود شدن مثانه یا روده
 • درد در طول دوره قاعدگی
 • خونریزی غیر طبیعی واژینال
 • بالا رفتن غیر قابل توجیه وزن
 • درد خفیف در ناحیه کمر و ران پا
 • احساس درد در طول رابطه جنسی

غالبا همه خانم ها در دوره ای از زندگی خود کیست تخمدان داشته اند ؛ به همین جهت باید برای کنترل سلامت خود به طور مرتب به پزشک جراح و متخصص زنان مراجعه کنند . پزشک متخصص زنان با انجام معاینات بالینی و همچنین بررسی جواب آزمایش هایی همچون سونوگرافی و غیره میزان سلامت بیمار را سنجیده و در صورت وجود علائم بیماری ، پروسه درمان را آغاز می نماید.

 

کیست تخمدان

 

دکتر فرزانه حسینی اصل بهترین متخصص زنان اهواز و از برترین پزشکان زنان در استان خوزستان به شمار می روند. بانوان محترم اهوازی می توانند به منظور درمان بیماری های زنان از جمله درمان کیست تخمدان در اهواز به مطب ایشان رجوع فرمایند.

تشخیص کیست تخمدان در اهواز

یک متخصص زنان حاذق ، در معاینه معمول لگنی ، کیست تخمدان را به دلیل ورم یکی از تخمدان ها تشخیص دهد و برای بیمار سونوگرافی تجویز نماید . سونوگرافی در واقع تعیین محل ، اندازه ، ترکیب مایع یا جامد و شکل کیست تخمدان را نمایان می کند . ام آر آی و سی تی اسکن نیز می توانند در تشخیص کیست تخمدان در اهواز مفید باشد . در صورتی که اندازه کیست افزایش یابد ، متخصص زنان آزمایشاتی همچون تست بارداری ، سطح هورمون و آزمایش خون را در خصوص غربالگری سرطان تخمدان تجویز می کند.

درمان سریع کیست تخمدان

طبق گفته های بهترین متخصص زنان در اهواز ، به طور کلی ، مبتنی بر سن و وزن بیمار و نیز وضعیت کیست ها و شرایط زناشویی ؛ راهکارهای درمانی متفاوتی در راستای درمان آن وجود دارد.

درمان کیست تخمدان در اهواز با دارو

آن دسته از کیست های تخمدان که دارای دیواره ای مسطح و نازک هستند ، جزو کیست های تخمدان ساده تلقی می گردند ؛ این دسته از کیست ها غالبا به خودی خود برطرف می گردند و مستلزم درمان بخصوصی نمی باشند . البته در برخی موارد این کیست ها نسبت به حد معمول ، بزرگ تر شده و در نتیجه ؛ علائمی اعم از نوسان در سیکل ماهیانه و درد در ناحیه زیر شکم و گاهی اوقات لکه بینی را به دنبال خواهند داشت.

در چنین مواردی با دارودرمانی و تجویز قرص های ضدبارداری ، می توان کیست تخمدان در اهواز را به سهولت درمان نمود . از قرص های ضدبارداری ، می توان به عنوان بدیهی ترین و معمول ترین روش درمانی جهت کنترل و درمان کیست تخمدان اشاره نمود . لازم به ذکر است برخلاف تصور عموم و ذهنیت نادرستی که نسبت به قرص های ضدبارداری وجود دارد ، به طور کلی این قرص ها عوارض چندانی ندارند و سبب ناباروری نخواهند شد.

 

كيست تخمدان

 

بررسی درمان کیست تخمدان در اهواز با جراحی

چنانچه این عارضه با علائم غیرطبیعی همراه باشد ؛ به عنوان مثال در صورتی که دردهای شکمی و لگنی در پی آن حادث گردد ، فرد دچار خونریزی داخل شکمی شود یا این که که کیست پاره شود ؛ احتمالا نیاز به انجام جراحی کیست تخمدان در اهواز خواهد بود.

همچنین در مواردی که کيست دچار پیچ خوردگی متناوب شده و به دنبال آن کیست و پریتون با کم خونی مواجه شوند ، در ابتدا توصیه به استراحت می گردد ؛ در صورتی که با وجود استراحت ، بازهم درد ناشی از پیچ خوردگی کیست تداوم داشته باشد و به حالت تهوع ، استفراغ و درد بیانجامد ؛  انجام این عمل ، الزام پیدا خواهد کرد.

از دیگر مواردی که لزوم انجام جراحی کیست تخمدان در اهواز را ضروری می سازد ، بزرگ شدن بیش از اندازه آن ها و عدم پاسخگویی آن به درمان های طبیعی می باشد.

 

کیست تخمدان

 

درمان کیست تخمدان در اهواز با لاپاراسکوپی

درمان بعضی از کیست های تخمدان تنها به واسطه جراحی می باشد و درمان دارویی تاثیر پذیر نیست . یکی از روش های درمان این عارضه ، لاپاراسکوپی می باشد . طی این فرایند درمانی تمام کیست های تخمدان می بایست به طور کامل حذف شود ، زیرا جا ماندن هر تکه از کیست ها پس از چند سال می تواند به طور مجدد به کیست تبدیل شود . بیمار پس از جراحی لاپاراسکوپی به مدت یک روز در بیمارستان بستری می شود . پس از گذشت یک هفته نیز می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد.

اما پزشک در این روش چگونه به خارج کردن کیست تخمدان دراهواز اقدام می کند ؟ انجام لاپاراسکوپی آسان تر از سایر روش های کم تهاجمی بوده به طوری که بیمار زود تر از حد معمول بهبود می یابد و به همین دلیل در این افراد از محبوبیت بیشتری برخوردار است . باید بدانید که جراح جهت بررسی حفره های شکمی و لگنی نظیر کیست تخمدان ، میله تلسکوپی نازکی را که در انتها آن دوربینی تعبیه شده است ، با ایجاد 4 تا 6 برش نیم اینچی وارد بدن بیمار می کند و با پمپ کردن گاز دی اکسید کربن به داخل شکم و لگن ، منجر به جداسازی دیواره آن از سایر اندام می شود . در نتیجه وارد کردن لوله تروکار در داخل شکم در دید بهتر جراح به مشکلات ایجاد شده در تخمدان ها بسیار موثر است . علاوه بر این نگران خارج شدن گاز های وارد شده در محل برش های نباشید ؛ زیرا تا قبل از بخیه زدن تمام آن ها از شکم شما خارج می شوند . البته در نظر داشته باشید که لاپاراسکپی صرفا در جنبه های درمانی کارایی نداشته و در زمینه های تشخیصی نیز خوب عمل می کند و برای مشکلاتی که در طی تصویر برداری قابل شناسایی نمی باشد حرف اول را می زند . از کاربرد های دیگر این روش می توانیم به :

 • درمان کیست ، پولیپ و فیبروم از بدن بیمار
 • از بین بردن تومورهای کوچک در تخمدان ها
 • خارج کردن جنین هایی که خارج از رحم مادر ایجاد شده اند
 • جراحی های مربوط به ترمیم واژن بانوان
 • جراحی که در طی آن پزشک برداشتن کیسه صفرا ، حذف رکتوم یا برداشتن روده اقدام می کند .

لاپاراسکپی کاربرد های پر شما زیادی دارد که ما تنها به چند مورد آن اشاره کردیم که از مهم ترین کاربرد آن ها می توان به درمان کیست تخمدان در اهواز اشاره کرد .

عوارض کیست تخمدان

در بیشتر موارد این بیماری عوارض خاصی را با خود به همراه ندارد و مشکلی برای بیمار به وجود نخواهد آورد. اما در برخی از موارد ممکن است با مشکلات محدودی همراه باشد که در این قسمت از مقاله قرار است به آن بپردازیم . از مهم ترین عوامل داشتن کیست می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پاره شدن کیست ها

در صورتی که کیست ها درون بدن بیمار پاره شوند ، درد بسیار زیادی را برای بیمار به وجود می آورند. این درد در قسمت زیرین شکم بوده و بسیارر آزار دهنده می باشد . در صورتی که کیست عفونی باشد میزان درد شدید تر خواهد شد و ممکن است مشکلات دیگری را نیز برای بیمار به وجود آورند . از همین رو می توان گفت داشتن درد زیاد یکی از مهم ترین عوارض وجود کیست تخمدان در اهواز می باشد.

 • پیچ خوردگی تخمدان

این عارضه در زمانی رخ خواهد داد که کیست بیمار بسیار بزرگ شده باشد ؛ زیرا کیست های بزرگ توانایی جا به جا کردن تخمدان ها را دارند. در چنین شرایطی بیمار احساس استفراغ و حالت تهوع خواهد داشت و در ناحیه شکم و لگن خود درد شدیدی را احساس خواهد نمود . پیچ خوردگی تخمدان ها بسیار خطرناک بوده و می تواند جریان خون به تخمدان را متوقف یا کم کند که در چنین شرایطی مشکلات جدی تری برای بیمار به وجود خواهد آمد.

با توجه به عوارضی که از کیست تخمدان در اهواز برشماردیم ، می توان گفت در صورتی که علائم وجود این بیماری را در خود مشاهده کردید بهتر است به یک متخصص زنان خوب و مجرب در شهر محل زندگی خود مراجعه کنید تا سریع تر راه درمانی مناسبی برای شما در نظر گرفته شود. عزیزانی که در استان زیبای خوزستان و شهر دلربا و دلپذیر اهواز زندگی می کنند و به این بیماری مبتلا شده اند ، می توانند برای درمان کیست تخمدان به دکتر فرزانه حسینی اصل بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه نمایند.

چه زمانی می بایست به دکتر مراجعه کنیم؟

در صورت روئیت موارد زیر می بایست فورا به پزشک مراجعه کنید.

 • درد شدید و ناگهانی شکم و یا لگن
 • درد همراه با استفراغ و تب

احتمال بارداری با کیست تخمدان وجود دارد؟

شاید شما نیز جزو یکی از افرادی باشید که می خواهید اقدام به بارداری کنید ؛ اما به دلیل کیست تخمدان و خطرات آن در سلامت جنین از اینکار صرف نظر کرده اید . باید بدانید که پیش از بارداری پزشک فاکتورهای زیادی را برای مادر در نظر گرفته و سلامت و آمادگی رحم او را مورد ارزیابی قرار می دهد ، از همین رو برای فرد سونوگرافی واژینال تجویز کرده تا در صورت وجود کیست ، سایز و ماهیت آن ها را بررسی کند . حال کیست ها باید از نظر ساده یا پیچیده بودن مورد ارزیابی قرار گیرند که در ادامه مشخصه های هر کدام از آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم :

مشخصه های کیست های ساده :

 • این نوع کیست ها دارای اجزای solid و دیواره نیستند .
 • سایز آن ها کوچکتر از 4 سانتی متر است .
 • با مصرف قرص LD بعد از گذشت 2 ماه به طور کامل از بین می روند .

در نتیجه بارداری بانوان در این زمان مشکل ساز نمی باشد ؛ اما در مواردی که پیچ خوردگی تخمدان ها منجر به ایجاد درد شکمی شدید در فرد شود ، انجام عمل اورژانسی ضروری بوده و انجام فعالیت های سنگین تا مدتی پس از جراحی ممنوع می باشد .

مشخصه کیست های پیچیده :

 • دارای SOLID و دیواره ضخیمی هستند .
 • میزان خوش خیم و بدخیم بوده آن ها در آزمایشگاه و توسط مارکرها نشان داده می شوند .

به هیچ عنوان در صورت وجود این نوع کیست ، امکان بارداری برای بانوان مقدور نیست و فرد باید با انجام لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی ، کیست ها را خارج کرده تا رحم او آمادگی لازم را برای وجود جنین پیدا کند.

آیا اضافه وزن و چاقی می تواند منجر به کیست تخمدان شود؟

سندرم تخمدان پلی‌ کیستیک می تواند سبب اضافه وزن و چاقی بیشتر افراد شود . ترشح نادرست هورمون انسولین یکی از دلایل این اتفاق در بدن است . ترشح انسولین بالا در زنانی که به پلی کیستیک مبتلا می باشند باعث ایجاد مقاومت به انسولین در آن ها می‌شود . رژیم لاغری در این شرایط تأثیر کمی بر کاهش وزن افراد می‌گذارد . متاسفانه باید گفت که چاقی و اضافه وزن از جمله عوامل محرک در خصوص خطر ابتلا به کیست تخمدان در اهواز می باشند  . از این رو یکی از توصیه های پزشکان به افرادی که از این عارضه رنج می برند و چاق می باشند این است که وزن خود را با تکنیک های سالم مانند رژیم غذایی مناسب ، ورزش و غیره کاهش دهند.

روش های پیشگیری از ایجاد کیست تخمدان  چیست؟

با توجه به اینکه عموما برای پیشگیری از کیست های تخمدان در هواز راهی وجود ندارد ، آزمایشات می تواند در تشخیص زود هنگام این بیماری به افراد کمک کنند . همچنین باید درباره تغییرات دوره پریودی و نشانه های غیر معمول آن که در ماه های متوالی ادامه دار باشد آگاه بوده و برای رفع آن به پزشک زنان مراجعه کنید.

كيست تخمدان

 

نظرات بسته شده است.

تماس با دکتر